Perustelut
Vaalilain 145 §:n mukaan kunnan keskusvaalilautakunnan on kuulutettava, montako valtuutettua kunnassa valitaan. Kuulutus voidaan antaa 34 §:n 2 momentissa tarkoitetun kuulutuksen yhteydessä.
Ruskolla ei tehty muutosta aiempaan päätökseen valtuuston jäsenten muuttamisesta.
Näin ollen valtuutettujen lukumäärä on 27 kpl.
Valtuutettujen lukumäärää on ilmoitettu määräaikaan 31.12.2024 mennessä Oikeusministeriöön sekä määräaikaan 24.1.2025 mennessä sähköiseen (22.1.2025) vaalitietojärjestelmään.
Vaalilain 34 §:n 1. mom. säännöksen mukaan ehdokashakemukset käsittelevä kunnan keskusvaalilautakunta määrää, kenelle, minä päivinä ja kellonaikoina sekä missä sille tarkoitetut ehdokashakemukset ja muut ehdokkaiden asettamista koskevat asiakirjat on annettava.
Mainitun pykälän 2 mom. mukaan määräyksistä on laadittava kuulutus, joka on annettava tiedoksi puolueiden mahdollisesti ilmoittamille vaaliasiamiehille ja pantava nähtäväksi viranomaisen kokoushuoneistossa sekä julkaistava kuntavaaleissa sillä tavalla kuin kunnan ilmoitukset saatetaan tiedoksi.
Kunnanvirastossa on laadittu kuulutus siitä, montako valtuutettua Ruskon kunnassa valitaan, kenelle ja minä päivinä ja kellonaikoina sekä missä kunnan keskusvaalilautakunnalle tarkoitetut vuoden 2025 kuntavaaleja koskevat ehdokashakemukset ja muut ehdokkaiden asettamista koskevat asiakirjat on annettava.
Kuulutus julkaistaan Turun Tienoossa, Ruskolaisessa 20.2.2025 sekä asetettu nähtäville kunnan nettisivuille ja ilmoitustaululle.
Oheismateriaali:
Kuulutus
Päätösehdotus
Päätettiin hyväksyä kuulutuksen johdosta tehdyt toimenpiteet.