Kokouskäsittely
Hyvinvointijohtaja kertoi, että koskien elinvoimapalvelujen työllisyyden kuntaosuusmaksujen tilannetta on käyty keskushallinnon kanssa keskustelua todennäköisestä tarpeesta tehdä lisämääräraha-anomus valtuustolle.
"Valtuusto on 26.5.2025 § 28 päättänyt toimialarakenteen ja hallintosäännön muutoksista, joiden mukaisesti elinvoima- ja viestintäpalvelut siirtyvät keskushallinnosta hyvinvointitoimialalle. Uuden organisaatiorakenteen edellyttämät kustannuspaikkarakenteen muutokset toteutetaan kuitenkin vasta vuoden 2026 talousarvion laadinnan yhteydessä. Tästä syystä mahdollista lisämäärärahaesitystä tulee valmistella yhteistyössä hyvinvointitoimialan ja keskushallinnon kanssa. Vuoden 2025 talousarviossa on varattu 253 032 euroa työmarkkinatuen kuntaosuusmenoihin. Nämä menot aiheutuvat kunnan lakisääteisestä velvollisuudesta maksaa osuus työmarkkinatuesta niille henkilöille, jotka ovat pitkäaikaistyöttöminä ja joiden työttömyys on jatkunut yli 300 tai 1000 päivää. Elokuun 2025 loppuun mennessä kuntaosuusmenoja on kertynyt yhteensä 198 088 euroa, mikä vastaa 78,3 prosenttia talousarviossa varatusta määrärahasta. Mikäli kustannuskertymä jatkuu tasaisena, määrärahataso ylittyy arviolta 44 100 eurolla. Koska pitkäaikaistyöttömien määrän arvioidaan edelleen kasvavan, on perusteltua varautua n. 50 000 euron lisämäärärahaan vuoden 2025 loppuun mennessä. Vertailun vuoksi todettakoon, että vuoden 2024 tilinpäätöksessä kuntaosuusmenot olivat 121 129 euroa. Kotouttamispalvelujen osalta kuluvan vuoden talousarvion nettotason arvioidaan puolestaan alittuvan kulujen osalta. Em. palvelujen maksatukset toteutuvat viiveellä, mikä vaikeuttaa talouden tarkkaa seurantaa ja ennustamista. Mahdollisesti tehtävän lisämääräraha-anomuksen suuruutta siksi vielä tarkastellaan."
Lisäksi hyvinvointijohtaja kertoi elinvoimakoordinaattorin rekrytoinnista. Haku tehtävään on päättynyt, hakijoita oli runsaasti (89 hakijaa) ja rekrytointiprosessi etenee viime kokouksessa 2.9.2025 päätettyjen periaatteiden mukaisesti.