Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta, kokous 20.5.2026

§ 43 Koulunkäynninohjaajien lomautus koulutyön keskeytysten aikana 1.6.2026–31.5.2027

RUS-2026-248

Valmistelija

  • Heli Kivelä, Sivistysjohtaja, heli.kivela@rusko.fi

Perustelut

Asia
Esitetään opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnalle päätettäväksi koulunkäynninohjaajien määräaikaiset lomautukset koulujen loma-aikoina lukuvuonna 2026–2027 (alkaen kesällä 2026), siltä osin kuin työnantajalla ei ole tarjota työehtosopimuksen mukaista muuta työtä.

Tausta
Koulunkäynninohjaajien työ on sidoksissa koulutyön toiminta-aikoihin. Koulujen loma-aikoina (mm. kesäloma sekä muut koulutyön keskeytykset) koulunkäynninohjaajien työtehtäviä ei kaikilta osin ole mahdollista järjestää, koska oppilastyö ja siihen liittyvä ohjaustarve keskeytyvät. Kunnassa on jo pitkään toimittu siten, että koulutyön keskeytysaikoina, jolloin työtä ei ole tarjolla, palvelussuhteen velvoitteet on ratkaistu kesäkeskeytys-/keskeytysilmoituksella tai vastaavalla menettelyllä. Kyse ei siten ole uudesta toimintamallista, vaan vakiintuneen käytännön käsittelemisestä ja toteuttamisesta työ- ja yhteistoimintalainsäädännön mukaisella lomautusmenettelyllä.

Yhteistoimintamenettely
Henkilöstön edustaja on edellyttänyt, että asia käsitellään yhteistoimintamenettelyn mukaisena lomautusasiana. Asiasta on käyty yhteistoimintaneuvottelu 6.5.2026.

Työn tarjoaminen loma-aikoina
Kunta pyrkii ensisijaisesti tarjoamaan koulunkäynninohjaajille muuta soveltuvaa työtä loma-aikoina. Käytännössä halukkaille on voitu järjestää määräaikaista työtä kunnan muissa tehtävissä, esimerkiksi varhaiskasvatuksessa, laitoshuollossa tai hyvinvointitoimialalla (mm. koululaisten kesäkerhotoiminta). Työtä ei kuitenkaan ole tarjolla kaikille koulunkäynninohjaajille kaikiksi loma-ajoiksi, minkä vuoksi lomautus kohdistuu niihin henkilöihin ja ajanjaksoihin, joille muuta työtä ei ole osoitettavissa.

Vaikutukset
Lomautukset toteutetaan määräaikaisina koulujen loma-aikoina silloin, kun työnantajalla ei ole tarjota työtä. Menettelyllä varmistetaan, että toimitaan yhdenmukaisesti ja läpinäkyvästi sekä työntekijöiden että työnantajan velvoitteiden näkökulmasta. Tavoitteena on kohdentaa lomautukset vain välttämättömään laajuuteen ja tarjota työtä ensisijaisesti halukkaille ja tehtäviin soveltuville.

Esitys
Sivistysjohtaja esittää, että opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta päättää, että koulunkäynninohjaajat voidaan lomauttaa määräajaksi koulujen loma-aikoina 1.6.2026–31.5.2027, siltä osin kuin työnantajalla ei ole tarjota heille muuta työtä. Lomautukset toteutetaan yhteistoimintaneuvottelujen perusteella ja henkilöstöä kuullen, ja niistä annetaan työntekijöille erilliset lomautusilmoitukset voimassa olevan lainsäädännön ja työehtosopimusten mukaisesti.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Heli Kivelä, Sivistysjohtaja, heli.kivela@rusko.fi

Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta päätti hyväksyä sivistysjohtajan esityksen.